Kryptowaluty Jak Zacząć | Poradnik od A do Z dla Początkujących

Kryptowaluty Jak Zacząć

Zastanawiasz się nad wejściem w rynek kryptowalut ale zapewne nie masz pojęcia od czego zacząć. Trafiłeś w dobre miejsce, w tym artykule przedstawię wszystkie niezbędne zagadnienia dotyczące inwestowania. Na dzień dzisiejszy łączna kapitalizacja rynku wynosi ponad 450 miliardów dolarów, na rynku dostępne jest ok. 1300 walut które możemy zakupić, jednak decydując się na zakup, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, tak aby nie popełnić kosztownych błędów. Zapraszam do artykułu: Kryptowaluty jak zacząć? Poradnik od A do Z dla Początkujących

Spis treści:

 • Portfele
 • Giełdy
 • Handel
 • Zarządzanie twoim portfolio
 • Bezpieczeństwo
 • Najczęściej popełniane błędy
 • Porady (te które okazały się przydatne w moich własnych doświadczeniach)

1# Portfele

Jeśli chcesz handlować dowolną kryptowalutą, najpierw potrzebujesz portfela do ich przechowywania. Portfele są odpowiednikiem kont bankowych na których trzymamy nasze środki. Jeśli chcesz trzymać przykładowo Bitcoina, to potrzebujesz adresu, który będzie przypisany do twojego wallet’a.

Jak założyć portfel? 

Jedną z najprostszych metod jest rejestracja na giełdzie która pozwala kupować, oraz handlować poszczególną kryptowalutą, najpopularniejszą polską giełdą jest BitBay (tutaj poradnik) która pozwala wygenerować portfel dla każdej waluty którą można tam handlować. Przykładowo, na Bitbayu kupisz Bitcoina, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin, Game czy Lisk.

Nie możemy przelać bitcoinów na adres innej kryptowaluty, trzeba o tym pamiętać, bo konsekwencją może być utrata naszych środków. 

Jak dokonać transferu ?

Aby dokonać transferu kryptowalut, potrzebujesz adresu portfela nabywcy, często jest tak że po prostu przesyłamy swoje coiny z polskiej giełdy na zagraniczną typu Bittrex lub Binance, potrzebujemy wtedy naszego docelowego adresu który wpiszemy w zakładkę send funds (wyślij środki)

Rodzaje portfeli kryptowalut:

Dostępnych mamy kilka rodzajów portfeli. Przykładowo, portfele online są najmniej bezpieczniejsze, ale bardzo wygodne w handlu. Możemy szybko obracać środkami, wykonywać transakcje. Jednakże warto uwzględnić jeszcze innego rodzaju wallety, na których możemy przechowywać swoje coiny:

 • Online Wallets (portfele online)

Są to portfele na giełdach, umożliwiając nam handel daną kryptowalutą. Możemy wysyłać i otrzymywać dane tokeny.  Np na giełdzie Binance możemy wygenerować adres portfela każdej waluty którą można tam handlować.  Wystarczy wejść w zakładkę Balance gdzie pojawi się lista kryptowalut, następnie przy każdej walucie mamy możliwość wyświetlenia naszego adresu, w tym celu wejdź w deposit. Pamiętajcie, na giełdzie trzymamy środki tylko do szybkiego handlu, jeśli kupujesz waluty i chcesz trzymać je długoterminowo, wyślij je na portfel offline. Zminimalizujesz wtedy ryzyko potencjalnej kradzieży, bywały już w historii takie przypadki gdzie giełda upadła a środki przepadły.

 • Mobile Wallets (Portfele mobilne) 

Są to portfele które możesz pobrać i zainstalować na swoim telefonie. Wyróżniają się mobilnością, można płacić bitcoinami w niektórych restauracjach lub np za usługę w serwisie internetowym, poprzez zeskanowanie kodu QR. Przykładowe portfele na Android to Mycelium, na IOS’a Breadwallet

 • Paper Wallets 

Portfele te nie mają bezpośredniej styczności z internetem. Jest to po prostu wydruk prywatnych kluczy naszego portfela, wraz z kodem QR który możemy wydrukować. Klucz prywatny to najprościej mówiąc ciąg cyfr i liter dzięki którym odblokujemy nasz portfel. Nikt poza nami, nie powinien mieć do tego dostępu. Wygenerujemy taki portfel na bitadress.org

 • Desktop Wallets

Portfele w postaci programu na komputer, developerzy danych kryptowalut, często udostępniają takie aplikacje. Podając przykład, kryptowaluta Siacoin umożliwia ściągnięcie portfela, który ściągamy, instalujemy i synchronizujemy, następnie mamy możliwość wysyłania i otrzymywania coinów. Jeśli chcesz tego rodzaju wallet dla Bitcoina, zajrzyj tutaj: https://bitcoin.org/en/choose-your-wallet

 • (Hardware Wallets) Portfele sprzętowe

Jest to aktualnie, najbezpieczniejszy portfel do przechowywania kryptowalut. Są one w postaci klucza USB, portfele sprzętowe nie obsługują wszystkich tokenów, więc musisz sprawdzić, czy tokeny, które chcesz przechowywać, są obsługiwane przez urządzenie. Najbardziej popularne to np. Ledger Nano S. Ważne jest żeby nie kupować urządzenia z nie zweryfikowanych źródeł. Najlepiej dokonać zakupu z oficjalnej strony ledgerwallet.com

Ledger Nano S
Ledger Nano S z oficjalnej strony

2# Giełdy

Giełda to nic innego jak miejsce w którym dokonujesz transakcji kupna i sprzedaży danych kryptowalut. W tym podpunkcie przedstawię Wam kilka podstawowych informacji o platformach wymiany.

Przed rozpoczęciem handlu, dobrze wiedzieć :

 • Tylko kilka giełd umożliwia zakup Bitcoina wraz z walutą FIAT (czyli np złoty lub dolar)
 • Bitcoin to najbardziej popularna para do handlu, co za tym idzie, aby kupić dowolną kryptowalutę, musisz najpierw zaopatrzyć się w Bitcoina. Ethereum również zaczyna być powoli szerzej stosowany przez giełdy.
 • Duża ilość platform wymiany kryptowalut jest nieuregulowana. Dlatego warto wiedzieć że handlujemy na własne ryzyko
 • Giełdy kryptowalut nie mają godzin zamknięcia i otwarcia, gdzie ma to miejsce przy tradycyjnych giełdach.

Najpopularniejsza giełda w Polsce:

BitBay


BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Jest to najbardziej popularna giełda w Polsce. Bardzo dużo osób korzysta z usług tej platformy, ponieważ umożliwia wymianę naszych polskich złotówek na Bitcoina czy Ethereum, które następnie możemy wysłać na zagraniczne giełdy.

Na dzień dzisiejszy na giełdzie dostępnych jest 8 walut, takich jak: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Gold, Bitcoin Cash, Game, Lisk.

Tutaj poradnik dot. BitBay

Zarejestruj się na BitBay 

Najpopularniejsze giełdy na świecie:

BINANCE

Firma Binance z siedzibą w Hongkongu została uruchomiona dopiero na początku 2017 roku, jednak szybko otworzyli się na zachodnią część świata, by stać się jedną z największych giełd. Osobiście polecam Binance ze względu na świetny interfejs użytkownika, łatwość obsługi, niższe opłaty (z użyciem ich tokena Binance w celu ułatwienia transakcji) oraz wybór coinów którymi handlują, kupimy tam np IOTA którą umieściłem w zestawieniu jakie kryptowaluty kupic w 2018 aby zarobic kilkaset procent

BITTREX

Znalezione obrazy dla zapytania bittrex

Giełda amerykańska, Bittrex, jest jedną z bardziej popularnych giełd crypto na świecie, w swojej ofercie posiada ponad 1300 alternatywnych kryptowalut (altcoinów). Nie możesz wpłacać waluty Fiat bezpośrednio do Bittrex, więc najpierw musisz kupić Bitcoin lub Ethereum i przenieść je do Bittrex, zanim zaczniesz handlować.

Tutaj poradnik dotyczący tej giełdy

CoinBase

Znalezione obrazy dla zapytania coinbase

Z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, Coinbase jest jedną z największych giełd Bitcoin na świecie. Coinbase pozwala obecnie tylko na zakup czterech kryptowalut: Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum i Litecoin. Możesz je kupić bezpośrednio za pomocą karty kredytowej z limitem tygodniowym w wysokości 250 USD. Ten limit może zostać zwiększony, jeśli wypełnisz niektóre wymagania weryfikacji tożsamości. Pobierają opłatę w wysokości 4%.

POLONIEX

Znalezione obrazy dla zapytania poloniex

Jest to kolejna popularna giełda amerykańska, ma bogatą ofertę altcoinów do handlu.

Jak rozpocząć handel?

Teraz, kiedy wiesz już jak działają portfele i znasz giełdy na których możesz operować, pora przejść do kolejnego etapu, tutaj pokaże Ci jak dokonywać transakcji, powiem też kilka generalnych porad dot. inwestycji jak i kilka słów o błędach jakich należy unikać.

Zawarcie transakcji w 3 sposobach:

 • Limit trading – pozwala ustawić potencjalną cenę za którą kupimy lub sprzedamy daną kryptowalute. Do operacji najczęściej używamy bitcoina, przykład na zdjęciu: możemy ustawić kupno kryptowaluty IOTA za 50% naszych bitcoinów, po kursie 0.00021255 BTC (satoshi)
 • Market trading – Niektóre giełdy, takie jak Binance, pozwolą Ci kupować po kursie rynkowym. Na Bittrex nazywa się to „Ask„, który jest ceną wywoławczą na rynku. Jest to najszybszy sposób zakupu, jeśli chcesz natychmiast kupić lub sprzedać token.
 • Stop-Limit – Jest to zlecenie które uchroni nas przed większą stratą, przydatne wtedy kiedy gramy np na wzrosty, a pomimo oczekiwań kurs waluty nagle spada w dół, wtedy możemy ustawić tzw stop lossa, dzięki temu rozwiązaniu, na spadku stracimy 10% środków a nie przykładowo 50%

Jak zarządzać portfelem?

Przede wszystkim jedną z najważniejszych zasad jaką ja stosuje inwestując, jest nie lokowanie wszystkich swoich środków w jednej kryptowalucie. Warto jest zrobić swój własny research i rozeznanie w co lokujemy środki. Najlepszą opcją jest wyselekcjonowanie kilku projektów, np 5 i na nie rozdzielić swój kapitał.

Kolejna ważna kwestia to inwestowanie tylko i wyłącznie takiej ilości środków, którą możesz potencjalnie stracić. Musisz być świadomy że rynek kryptowalut zmienia się dynamicznie, możesz zarobić, ale możesz i również stracić wszystkie swoje środki. Dlatego NIGDY nie inwestuj w to większości lub całych swoich oszczędności, nie bierz kredytu, nie zapożyczaj się u znajomych.

Decydując się na inwestycję w kilka projektów, warto mieć wgląd na to, kiedy kupiłeś danego coina, po jakim kursie, jaka jest aktualna cena, czy jesteś na plusie, bądź minusie. W internecie dostępnych jest kilka pomocnych w tym narzędzi, ja osobiście korzystam z Blockfolio gdzie po prostu wpisuje swoje transakcje, i widzę na bieżąco jak wygląda sytuacja .

Blockfolio było jedną z pierwszych aplikacji, które zostały wydane specjalnie do zarządzania twoimi inwestycjami kryptograficznymi. Jest to jedna z bardziej popularnych opcji, dostępna zarówno na iOS, jak i na Androida.

 • Dostępnych ponad 2000 cyfrowych walut do śledzenia.
 • Możemy włączyć alarmy gdy cena poszczególnej waluty przekroczy daną wartość (działa również w drugą stronę).
 • Posiada duży wybór walut FIAT.
 • Zawiera kanał z informacjami.

3# Bezpieczeństwo

Jestem pewien, że wielu z was słyszało o wielu historiach o zagubionych prywatnych kluczach, skradzionych bitcoinach, zhackowanych giełdach itp. Kiedy gra toczy się o tak dużą sumę pieniędzy, ważne jest, aby zastosować każdy możliwy środek bezpieczeństwa, nawet jeśli może on równać się z pewnymi dodatkowymi niedogodnościami.

 • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA)
  Jest to pierwsza rzecz, którą każdy inwestujący powinien natychmiast włączyć po zarejestrowaniu się na giełdzie lub w dowolnym miejscu, w którym przechowywane są tokeny. Wszystkie giełdy mają tę opcję, więc pamiętaj o tej niezmiernie istotnej kwestii, 2FA gwarantuje, że nawet jeśli twój login i hasło zostaną naruszone, hakerzy nie będą mogli dostać się na twoje konto, jeśli nie wprowadzą również 6-cyfrowego kodu, do którego tylko Ty będziesz mieć dostęp, ponieważ będzie on w twoim telefonie.’

Aby włączyć uwierzytelniane dwuskładnikowe (np z Google) musisz :

 • Ściągnąć aplikacje
 • Wejść w ustawienia zabezpieczeń na giełdzie gdzie uruchomisz 2FA
 • Zrobić skan kodu QR z poziomu aplikacji i zapisać podany klucz.

To tyle, od teraz logując się na giełdę bądź w inne miejsce przechowywania swoich kryptowalut, będziesz musiał podać wymagany 6 cyfrowy kod, który znajdować się będzie w twojej aplikacji. Kod odświeża się co kilkanaście sekund.

 • Używaj długich, bezpiecznych haseł

Może to być trochę kłopotliwe,  gdy chcesz się zalogować na giełdę lub sprawdzić saldo, ale ten proces jest znacznie bardziej bezpieczniejszy, możesz też skorzystać  z bezpiecznych menedżerów haseł, które pomogą Ci zapisać i zapamiętać każdy login / hasło do wszystkich giełd, na których operujesz.

4# Najczęściej popełniane błędy

 • Przesyłanie tokenów pod niewłaściwy adres portfela
  To jest bardzo ważne, aby pamiętać! Gdy wyślesz monety na niewłaściwy adres, nie będzie można go odzyskać. Zawsze upewnij się, że dwukrotnie sprawdzasz adres wysyłania / odbierania.
 • Wysyłanie niewłaściwej ilości Bitcoin
  Ponieważ Bitcoin jest podzielny na dziesięć milionów jednostek, ciężko jest śledzić, ile pieniędzy faktycznie wysyłasz. Bardzo łatwo popełnić błąd który może nas dużo kosztować. Użyj strony internetowej, takiej jak http://preev.com/, aby dokładnie sprawdzić wartość wysyłanego/otrzymywanego BTC
 • Trzymanie środków na giełdach: wspominałem o tym już wyżej, jeśli inwestujemy średnio lub długoterminowo, nasze coiny będą najbezpieczniejsze w portfelu.

5# Porady

 • Zainwestuj tyle, ile możesz stracić
  Tak jak wspominałem wyżej, kryptowaluty to nowa klasa aktywów, a także zupełnie nowy rynek. Jest to inwestycja o bardzo wysokim ryzyku i powinieneś zainwestować z nastawieniem, że pieniądze, które włożysz, mogą być kiedyś bezwartościowe. Więc nie inwestuj więcej, niż możesz stracić.
 • Inwestuj długoterminowo: im więcej handlujesz kryptowalutami, tym bardziej zauważysz, że ludzie mówią „hodl„. Pierwotnie literówka na forum Bitcoin, teraz stała się memem i ogólną strategią inwestowania, która oznacza kupowanie coinów i trzymanie ich długoterminowo, sam jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, wystarczy zobaczyć jak wyglądały wzrosty topowych altcoinów w 2017 roku, jest to rozsądna rada, którą osobiście uważam za skuteczną. Po prostu trzymaj się swoich inwestycji w trakcie wzlotów i upadków, nie sprzedawaj na stracie.
 • Kupuj na spadkach
  Z biegiem czasu zaczniesz dostrzegać wzorce na rynku kryptograficznym, a zazwyczaj występowanie silnych wzrostów, po których następuje korekta (spadek). Te spadki to idealny moment, aby wejść w jakąś pozycję, pamiętaj aby inwestować w coiny których robiłeś research, znasz projekt i plany twórców. Nie kieruj się emocjami i nie kupuj waluty której nie znasz.
 • Zawsze sam badaj dany projekt
  Ponieważ rynek kryptograficzny jest obecnie nieuregulowany, istnieje wiele oszustw i ,,scamów”. Dlatego uważam że przed inwestycją, należy się dowiedzieć wszystkiego na temat poszczególnego projektu, tak aby później nie było niemiłych niespodzianek.

6# Podsumowanie

Technologia Blockchain jest wciąż dla wielu nie znana, przed jakimikolwiek ruchami warto się edukować, uczyć się na temat technologii projektów, psychologii i obserwować zachowanie tłumu. Obserwuj własne emocje, wyciągaj własne wnioski i bądź świadomy zarówno plusów jak i minusów.

POWODZENIA !

Rankuje.pl to internetowy serwis z porównywarką produktów, znajdziecie tam również różnego rodzaju rankingi najlepszych produktów w swoich kategoriach.

Podziel się artykułem z innymi !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *